Inwestycja w zakup własnego serwera czy wynajem serwera VPS – co będzie bardziej efektywne dla mojej firmy?

Serwer to urządzenie, które jest wykorzystywane w każdym przedsiębiorstwie – niezależnie od jego branży czy wielkości. Można je zakupić na własność lub dzierżawić od firmy, zajmującej się profesjonalnym hostingiem.

Tak naprawdę zakup własnego serwera jest opłacalny dla firmy tylko w przypadku, gdy chcemy posługiwać się półśrodkami – nie kupujemy markowych komponentów, nie inwestujemy w UPS, sami składamy serwer i nie umieszczamy go w szafie, tylko np. trzymamy pod biurkiem, jak zwykły komputer (nie zapominajmy jednak o ryzyku, które się z tym łączy!). Ma on sens również wtedy, gdy nasza firma działa w branży IT i posiadamy własne zasoby – zarówno sprzęt, jak i pracowników, którzy będą w stanie zadbać o serwer.

W innej sytuacji zakup serwera na własność niestety nie będzie efektywny. Nie bez powodu outsourcing usług hostingowych staje się coraz bardziej popularny – VPS (wirtualny serwer prywatny) wymaga mniejszych nakładów pieniężnych, może być elastycznie dostosowywany do potrzeb użytkownika, gwarantuje bezpieczeństwo i daje dużą wygodę.

SerwerowniaSkąd te wnioski? Porównajmy wady i zalety obu rozwiązań, czyli zakupu serwera własnego i wynajmu serwera VPS.

Serwer własny

 

Zalety Wady
gwarancja dostępności zasobów brak elastyczności
wyłączność wykorzystania sprzętu wysoki koszt zakupu oraz obsługi
wysoka wydajność długi czas przygotowania serwera
(zebrania komponentów)
całość odpowiedzialności za działanie oraz bezpieczeństwo serwera leży po stronie właściciela
konieczność administracji serwerem
brak dostępności w przypadku awarii, braku prądu lub połączenia z internetem

 

Koszty, jakie ponosi przedsiębiorca:
– jednorazowe:

 • sam serwer
 • zasilacz UPS (zasilacz awaryjny)
 • szafa
 • instalacja i konfiguracja
 • nowe komponenty w przypadku zwiększenia potrzeb firmy

– stałe:

 • monitoring i ochrona
 • administracja
 • prąd

Zakłada się, że (w przypadku pełnego wykorzystania możliwości własnego serwera) koszty, poniesione przy jego zakupie zwracają się po ok. trzech latach. Jeżeli jednak pojawia się np. konieczność dokupienia nowych komponentów, czas ten oczywiście wydłuża się coraz bardziej.

Niestety w momencie, gdy serwer już staje się niepotrzebny, nie ma możliwości odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Często zdarza się też, że zasoby nie są wykorzystywane w pełni, a właściciel serwera i tak musi ponosić stałe koszty jego utrzymania.

Serwer VPS

 

Zalety Wady
gwarancja dostępności zasobów współdzielenie sprzętu (które nie ma jednak wpływu na wydajność czy dostęp do innych zasobów)
elastyczność – możliwość szybkiej zmiany parametrów serwera (podniesienia lub obniżenia) np. w okresach, gdy obciążenie jest zmienne ze względu na sezonowość pracy
wysoka wydajność
większa bezawaryjność (dane przechowywane są w klastrach, dzięki czemu są dostępne nawet w przypadku awarii któregokolwiek z serwerów)
dostępność 24/h na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku
brak konieczności ponoszenia dużych kosztów naraz
duża wygoda – brak konieczności administracji czy monitoringu

 

Jedną z ważniejszych różnic między VPS a serwerem własnym jest jego elastyczność. Parametry serwera VPS można zmieniać nawet co miesiąc, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, nie ponosząc przy tym kosztów poza zwykłą opłatą miesięczną za korzystanie z określonych przez siebie zasobów serwera. W ten sposób użytkownik płaci tylko za to, czego naprawdę używa, a w przypadku np. sezonowego zwiększenia obciążenia nie ma problemów z wydajnością.

Inne rodzaje serwerów

Jak już wspomniałam, serwer można zakupić lub wydzierżawić od firmy, która oferuje profesjonalny hosting. Decydując się na zakup własnego serwera sami wybieramy jego komponenty. W przypadku wynajmu mamy do wyboru trzy opcje:

 1. Wynajem serwera dedykowanego
 2. Wynajem serwera współdzielonego
 3. Wynajem serwera VPS

Opcję drugą proponuję od razu skreślić – ma ona zasadniczo jedną zaletę (niską cenę) i wiele wad. Największą z nich jest brak pewności co do dostępnych zasobów – użytkownicy, korzystający z serwera współdzielonego równocześnie muszą rywalizować o zasoby, przez co wydajność serwera staje się bardzo niska. Jeśli więc nasza strona internetowa będzie umieszczona na takim serwerze, korzystanie z niej w godzinach szczytu może stać się wręcz niemożliwe. Tak naprawdę rozwiązanie to jest odpowiednie dla osób prywatnych i małych firm, które potrzebują tylko możliwości korzystania z poczty elektronicznej i ewentualnie opublikowania prostej strony internetowej, a jedynym czynnikiem, wpływającym na ich wybór, jest cena.

Kwestię porównania serwera dedykowanego i serwera VPS omawiałam już jakiś czas temu, nie chcę się więc powtarzać. Zainteresowanych odsyłam do przeczytania wpisu na temat outsourcingu elektronicznej dokumentacji medycznej.

Wnioski pozostają te same: wynajem serwera VPS jest bardziej opłacalny, niż wynajem serwera dedykowanego o takich samych parametrach.

 

*** Co to jest serwer?

Serwer – w dużym skrócie – to komputer, który na stałe jest uruchomiony i podłączony do internetu. Znajdują się na nim programy, umożliwiające firmom i osobom prywatnym publikować strony internetowe, zarządzać domeną, korzystać z poczty elektronicznej, uruchamiać aplikacje (np. programy do zarządzania firmą), tworzyć kopie zapasowe plików i przechowywać inne istotne dane.

 

Osoby zainteresowane serwerami VPS zachęcam do zapoznania się naszą ofertą: serwery VPS.

Nasze VPS-y można wykorzystać m. in. do hostingu oprogramowania Comarch ALTUM, Comarch CDN XL czy Comarch OPTIMA.

Inne, ciekawe wpisy